Výroba forem ze silikonového kaučuku na odlévání svíček z včelího vosku

  Jaromír Hodan,  VÚVč., stanice Přerov-Žeravice

 

                               Toto je návod na výrobu forem- formy neprodáváme!

          Výroba forem není náročná, chce to jen dodržet pracovní postup a správně namíchat pastu s katalyzátorem. Při výrobě forem používám LUKOPREN N 1522 (obr.1). Pastu lze koupit nebo objednat ve větších drogeriích (cena cca 380 Kč/ kg). Balení obsahuje pastu s katalyzátorem a podrobným návodem.

 

Postup:

          Nachystáme si model, který budeme odlévat. Může být z vosku, dřeva, sádry atd. Svíčku (model) upevníme - zatlačíme do plastelíny. Před upevněním svíčky odstřihneme knot a místo knotu zatlačíme hřebíček tak,aby přečníval asi 1 cm. Okolo svíčky vytvoříme z tvrdšího papíru válec tak,aby mezera mezi svíčkou a válcem byla 5-8 mm (obr.2 a 3). Místo papírového válce můžeme použít např.kelímek (obr.4). Papírový válec zatlačíme do plastelíny a dole okolo válce utěsníme také plastelínou. Odvážíme si pastu podle velikosti svíčky a obalu, v našem případě je to cca 200g (obr. 5). Před použitím pastu důkladně promícháme v původním obalu ,do odvážené pasty přidáme pomocí přiložené pipety katalyzátor (na 100g pasty 2ml katalyzátoru). Směs pečlivě promícháme tak, aby jsme nepřimíchávaly vzduchové bublinky a co nejdříve zpracujeme. Připravenou pastu naléváme slabým proudem až těsně pod hlavičku hřebíku. Zalitou svíčku necháme 0.5 - 1 hodinu ztuhnout (obr.6). Po ztuhnutí pasty odstraníme papírový válec (obr.7) a vytáhneme hřebík na konci formy. Formu rozřízneme nožem (např.lámacím) směrem od otvoru, který zůstal po vytaženém hřebíku (obr 8). Rozevřeme formu a svíčku vytáhneme (obr.9). Po vytažení svíčky - modelu je forma připravena k použití. Některé formy se musí rozříznout na dvě samostatné poloviny z důvodu snadnějšího vyjmutí zhotovené svíčky (obr.10/2). Formy na vánoční ozdoby  ( obr.10/1) se odlévají podobně, ale protože ozdoby jsou ploché, forma je otevřená . Místo knotu se pak při odlévání použije nit na pověšení ozdoby.

          Z jednoho balení Lukoprénu můžeme zhotovit několik forem. Formy mají velkou životnost a vydrží několik let. Jak vyrobit svíčky za použití  lukoprénových  (ale i jiných) forem  se můžete dočíst v publikaci J.Titěrové : Domácí výroba svíček ze včelího vosku (AVES 1999).

(Včelařství 1/2008